MI EGY KISTEHERTEHERAUTÓ MAXIMÁLIS TERHELHELHETŐSÉGE VAGY TÖMEGE? | Tecnolam járműberendezés
terhelhetoseg

MI EGY KISTEHERTEHERAUTÓ MAXIMÁLIS TERHELHELHETŐSÉGE VAGY TÖMEGE?

Vásárláskor az egyik legfontosabb szempont a kisteherautó maximális terhelhetősége. És ez az oka annak, hogy a furgonok sokak számára nélkülözhetetlen eszközt jelentenek a mindennapokban.

Különféle és sokféle szakember használja, a kézbesítőktől a helyszíni szolgáltatókig. Amint látható, mindkettő olyan felhasználás, amely nagy mennyiségű rakomány szállítását igényel.

Ezek az adatok kulcsfontosságúak lesznek a szakmai igények meghatározásához, és azok kielégítéséhez. A továbbiakban erről a koncepcióról fogunk beszélni. Meglátjuk, mekkora általában a furgonok kapacitása, és milyen szempontok befolyásolják azt.

MAXIMÁLIS SÚLY VAGY TERHELHETŐSÉG

A kisteherautó maximális terhelhetősége az általa szállítható maximális tömegre vonatkozik, beleértve a saját súlyát, a raktér tömegét, a benne utazó maximális utaslétszámot és az egyéb kiegészítő felszereléseket.

Ezeket az adatokat gyárilag rögzítjük, és a jármű azonosító tábláján, általában a vezetőoldali ajtón elhelyezve ellenőrizni tudjuk. Ennek ismerete és szem előtt tartása elengedhetetlen a jármű biztonságának és megfelelő működésének garantálásához.

De… milyen tényezők befolyásolják a furgon maximális tömegét?

A JÁRMŰ MÉRETE ÉS TÍPUSA

A furgon méretei és tipológiája két olyan szempont, amely leginkább meghatározza a maximális terhelhetőségét. Ebben az értelemben logikus, hogy a nagyobb járművek maximális tömege nagyobb, mint a kisebbeké.

Ha a kisteherautó típusára fókuszálunk, akkor ügyelni kell a felfüggesztésre és a fékrendszerre, annak kialakítására vagy felépítésére. Mindez befolyásolja azt a koncepciót, amellyel foglalkozunk.

Ennek ellenére kommentálhatjuk például a maximális terhelést:

  • Citroën Jumpy: 1.400 kg.
  • Fiat Talento: 1.249 kg. Valamivel alacsonyabb, mint az előző.
  • NV300 Nissan: akár 1266 kg hasznos teherbírással rendelkezik.
  • Mercedes Vito: ennek a furgonnak a maximális terhelhetősége 1319 és 1374 kg között változik.

Ezek a járművek az egyik leggyakrabban használt modellek professzionális feladatokra. Azt viszont ki lehet vizsgálni, hogy mi történik a kisebb-nagyobb furgonok maximális tömegével.

PLUSZ TEHER

Ha kisteherautó állványt és bármilyen más típusú berendezést vagy tartozékot szeretne beszerelni, tudnia kell, hogy ez hatással lesz a jármű terhelhetőségére. Ezért bizonyos anyagok vagy szerszámok szállítása során ügyeljen arra, hogy ne lépje túl a gyártó által megadott határértékeket.

ÚTFELVÉTELEK

Milyen típusú utakon fog közlekedni? Ez a kérdés kulcsfontosságú annak megértéséhez, hogy ez befolyásolja-e kisteherautójának maximális terhelését vagy sem. Ezért érdemes megfontolni, mielőtt beállítaná.

Például nem ugyanaz a városon áthajtani, mint egy meredek vagy kanyargós úton. Ez utóbbi esetben a furgon maximális tömege módosítható.

SÚLYELOSZTÁS

Az a mód, ahogyan elosztja a súlyt a furgon rakterében, meghatározza a furgon rakterét is. Ideális esetben olyan egyensúlynak kell lennie, amely stabilitást biztosít a járműnek, így elkerülheti a baleseteket is.

Másrészt ez a tanács nemcsak a kisteherautó maximális terhelhetőségének pontosabb kihasználásához hasznos, hanem a szállítás közbeni mozgások és elmozdulások elkerülése érdekében is.

Mint látható, annak ellenére, hogy a járműgyártó által meghatározott adatokkal van dolgunk, vannak bizonyos feltételek, amelyek megváltoztathatják azokat. Kényelmes, ha tudjuk, mik ezek, hogy nehogy túlterheljük a járművet és veszélyeztessük a biztonságunkat.